Túžba po spokojnejšom živote sa často premieta do novoročných predsavzatí. Avšak často sa stáva, že naše odhodlanie sa ešte v priebehu januára zmení na sklamanie. Preto skôr, než sa svojich cieľov nadobro vzdáme, nájdime si k nim cestu, po ktorej budeme schopný kráčať úspešne. Koučing je na tému novoročných predsavzatí ako stvorený.
Čo pomocou koučovacieho rozhovoru klient získa?
- Vytvorí si celkom podrobný obraz nového života.
Vágne a neurčité želania typu “chcem byť šťastný, zdravý, spokojný, úspešný či obľúbený”, bývajú síce úprimné, no keď v nich zároveň nevidíme svoj každodenný život, nevieme, za čím vlastne ideme, ktoré aktivity chceme zmeniť a čo presne budeme robiť namiesto starých návykov. Pomocou koučovania si klient presnejšie zadefinuje, čo jeho šťastný či zdravší život znamená a ako vyzerá počas klientových bežných dní.
2. Overí si svoju skutočnú vnútornú motiváciu.
Často sa stáva, že ľudia vedia, že BY MALI žiť zdravšie, zlepšiť sa v cudzom jazyku, využívať svoj čas v práci či doma zmysluplne a pod., ale toto racionálne uvažovanie nie je natoľko silné, aby im dodalo drajv potrebný ku skutočnej zmene a vo vytrvaní, kým sa vytvorí nový návyk. Úlohou kouča síce nie je klienta umelo motivovať, ale pomocou trefných otázok mu dokáže rozšíriť oblasť vnímania. Pomôže koučovanému hľadať výhody, ktoré by pre neho boli natoľko lákavé a dôležité, že by sa do zmeny už nasilu netlačil. Namiesto toho by bol k nej ťahaný svojou vlastnou silnou víziou.
3. Zmení svoju túžbu na plán.
Veľkou výhodou koučovacích rozhovorov je, že z nich klienti odchádzajú domov s tým, že vedia, aké budú ich nasledujúce kroky v praxi, aby sa posunuli bližšie k svojmu cieľu. Spravidla vedia, čo spravia, ako a kedy to spravia, akú podporu ešte budú potrebovať a čo urobia v prípade, že im do cesty prídu prekážky. Na to neexistujú univerzálne riešenia, preto si ich klient vytvára spolu s koučom tak, aby boli šité na mieru klientovej osobnosti a životnej situácií.
4. Začne si viac veriť.
Okrem pomoci v naplánovaní praktických krokov, dokáže kouč pomôcť aj s nízkou dôverou klienta v to, že je dostatočne schopný zlepšiť svoj život a dosiahnuť zmenu. Aj napriek tomu, že to už veľakrát neúspešne skúšal. Nezdary dávajú sebadôvere človeka poriadne zabrať, preto sa nie je čomu čudovať, že mnohí ľudia strácajú nádej a z tohto dôvodu si žiadne predsavzatia radšej nedávajú, aj keď si želajú byť zdravší, úspešnejší či šťastnejší. Koučovanie je nápomocné v tom, že nikoho nekarhá ani nehodnotí. Pre tento typ pomáhajúceho rozhovoru je charakteristické, že otáča pozornosť na silu, ktorou klient disponuje, aj keď on si to pravdepodobne ani neuvedomuje. Kouč mu pomáha odhaliť jeho vnútorné zdroje, aby sa vďaka nim dostal k svojim cieľom rýchlejšie a ľahšie.
Ako to máte s tohtoročnými predsavzatiami vy? Kráčate svojim túžbam a cieľom v ústrety? A sú pre vás dôležité až tak, že by ste si na cestu k nim prizvali podporu kouča, len aby ste sa ich nemuseli vzdať?
Verím, že svojim snom dáte v tomto roku šancu a s nimi aj sebe a svojim vlastným talentom.
Články vyjadrujú názory a postoje autorov a nie sú vyjadrením postojov SAKo.
Komentáre sú vypnuté