Ako a prečo vznikla Slovenská asociácia koučov a kto sme teraz
Myšlienka založiť koučovskú asociáciu bola inšpirovaná jednak existenciou iných lokálnych asociácií v okolitých krajinách, existenciou Medzinárodnej federácie koučov (ICF), ale hlavne potrebou rozvíjať na Slovensku koučovanie ako profesiu a robiť to na princípe spolupráce, vzájomnej podpory a spoločného rastu koučov.
Na ustanovujúcom Valnom zhromaždení SAKo 17. marca 2006 v Banskej Bystrici sa zúčastnilo 7 ľudí, ktorí zareagovali na výzvu Kláry Giertlovej, prednesenej na 1. konferencii o koučovaní v roku 2005 v Sielnici pri B. Bystrici. K tomuto jadru sa postupne pridávali ďalší kouči a sympatizanti koučovania, až koncom roka 2007 malo SAKo 22 členov.
V tom čase bola komunita koučov na Slovensku síce malá, ale v porovnaní s okolitými krajinami veľmi silná a jednotná. Slovenská asociácia koučov bola úzko prepojená s novovzniknutou slovenskou pobočkou ICF, ktorú najaktívnejší členovia SAKo založili s cieľom udržiavať kontakt s medzinárodným dianím.
Významným medzníkom v živote asociácie bolo 3. Valné zhromaždenie SAKo v januári 2008, kde 16 prítomných členov rozdelených do pracovných skupín, sformulovalo nové poslanie, víziu a stratégiu SAKo.
SAKo považuje za svoje poslanie najmä podporu rozvoja koučovania na Slovensku, jeho šírenie, zvyšovanie jeho kvality, kultiváciu trhu, pričom dohliada aj na dodržiavanie etických a profesijných štandardov.
Na pozícii predsedu a členov predsedníctva SAKo sa odvtedy vystriedalo viacero koučov, z ktorých každý podľa svojich schopností a možností dobrovoľne venoval svoj osobný čas a energiu napĺňaniu tohto poslania.
Ako napĺňame poslanie Slovenskej asociácie koučov
Postupne sme vytvárali ďalšie pracovné skupiny (Konferencia, Organizácia, Aktivity, Akademická, Médiá, atď.), v ktorých aktívni členovia okrem poslania SAKo zároveň plnia aj svoje ciele a ovplyvňujú ďalšie smerovanie SAKo.
Vďaka nim sme napr. v spolupráci so slovenskou pobočkou ICF zorganizovali 3. a 4. konferenciu o koučovaní s medzinárodnou účasťou.
Vytvárali sme koučovacie zóny na rôznych podujatiach (Profesia days, Národné dni kariéry, konferencie HR comm atď.), kde sme koučovanie a profesionálnych koučov SAKo dostávali viac do povedomia verejnosti.
Na neustále zvyšovanie kvality koučovania a dodržiavanie etických a profesijných štandardov sme vytvorili pracovnú skupinu „Akreditácie“, z ktorej časom vzišla Akreditačno-Certifikačná komisia. Pripravili a spustili sme systém certifikácií koučov a akreditácií vzdelávacích programov. Aj týmto spôsobom kultivujeme trh koučovania pre potenciálnych klientov a staráme sa o vysoký kredit koučovania v povedomí verejnosti.
Spoločný rozvoj koučov a vzájomnú výmenu informácií podporujeme formou
- Regionálnych klubov koučov (RKK – Bratislava, Žilina, Banská Bystrica, Košice, Martin, Lučenec)
- pravidelných jarných a jesenných koučovíc (pôvodne Peer Campov, ktorých vznik inicioval Dalibor Bednařík)
- organizovaním workshopov s významnými svetovými koučmi (John Whitmore, Peter Szabó, Sandra Wilson, Marilyn Atkinson)
- účasťou v spoločných koučovacích projektoch pre biznis aj neziskový sektor
- e-mailovými obežníkmi o pripravovaných podujatiach a zaujímavosťami z koučovského diania
- vlastnou stránkou Klub koučov Slovensko na Facebooku a LinkedIn.
Pre verejnosť organizuje Slovenská asociácia koučov bezplatné Putovné popoludňajšie workshopy s aktuálnymi odbornými témami a živými ukážkami koučovania.
Záujemcovia o koučovanie, ktorí nie sú členmi SAKo, sa môžu zúčastniť otvorených RKK. Prostredníctvom týchto podujatí, ale aj článkov, správ, vystúpení v médiách a stránky Klub koučov Slovensko na Facebooku aktívne formujeme predstavy ľudí o tom, čo je koučovanie v súlade s 8 kľúčovými kompetenciami kouča podľa ICF.
Dnes už vieme, že naša vízia „Sme celospoločensky uznávaná, inšpirujúca organizácia, ktorá vytvorila z koučovania preferovaný spôsob rozvoja potenciálu jednotlivcov, tímov a organizácií“ sa stáva živou každodennou realitou.