A potom žili šťastne, až kým nezomreli… alebo 3 mýty o šťastí, ktoré by ste mali poznať

A potom žili šťastne, až kým nezomreli… alebo 3 mýty o šťastí, ktoré by ste mali poznať

Poznáme to z rozprávok. Dobro zvíťazí nad zlom, láska pokorí nenávisť a na konci všetci žijú šťastne až do smrti. Nepotrebujeme sa však stať rozprávkovými bytosťami, aby sme zažívali šťastie. A keďže je dnes Medzinárodný deň šťastia, pozývam vás pozrieť sa spolu so mnou na to, prečo nám tá pomyselná „muška zlatá“ občas uniká.

Mýtus 1: Šťastie závisí od vonkajších okolností.

Šťastie príde… POTOM

Či je to princ, partner, práca, kopec peňazí… Jeden z mýtov o šťastí je tvrdenie, že šťastie závisí od toho, čo sa nám podarí získať. Možno tiež poznáte ľudí, ktorí dosiahli to, po čom túžili, ale šťastnými ich to neurobilo. Zažili ste už niečo podobné aj vy? Náš mozog pred nás stavia nové výzvy – keď zdoláme jedno „potom“, často príde ďalšie a ďalšie. Šťastie je viac odrazom nášho myslenie a konania ako výsledkom udalostí, ktoré sa nám stanú.

Mýtus 2: Šťastie trvá „až do smrti“

Stretli ste sa už s názorom, že pocit šťastia má v živote človeka trvať neustále? V štúdiách už vedci potvrdili, že šťastní môžeme byť sem-tam, ale spokojní môžeme byť dlhodobo. Naháňať sa neustále za veľkým šťastím nás nakoniec môže viac frustrovať ako uspokojovať.

Mýtus 3: Šťastie buď máš, alebo nemáš

Áno, je pravda, že to, ako sme šťastní, ovplyvňuje aj osobnosť a genetická výbava. Podobnou mierou však pocit šťastia ovplyvňuje naše myslenie a správanie a vo (veľmi malej) miere tiež vonkajšie okolnosti. Sú ľudia, ktorí sa ráno zobudia a sú šťastní. A sú ľudia, ktorí sa len potrebujú snažiť o trochu viac. Šťastie sa nehľadá, ani na nás nesadá, šťastie si tvoríme my sami. Mnohé malé momenty radosti ho tvoria viac ako jeden dôležitý okamih. Čím častejšie prežívame radostné emócie, tým sme šťastnejší.

Čo teda môžeme urobiť, aby sme boli naozaj šťastnejší?  

Spomeniem vám pár tipov, ktoré pomáhajú mne a zároveň aj mojim klientom:

1. Prestaňme sa naháňať za VEĽKÝM ŠŤASTÍM

Veľké okamihy sa dejú iba občas a pokiaľ sa nenaučíme prežívať šťastie v súvislosti s malými každodennými udalosťami, nebudeme sa cítiť šťastní. Zastaviť sa a vychutnať si niečo, čo je už súčasťou nášho života, je jednou z najlepších každodenných praktík, ktoré si môžeme osvojiť, aby sme žili s pocitom šťastia a spokojnosti.

2. Urobme každodenné rutiny trochu špeciálnejšie

Venujem sa tréningom, koučingom, mám 8-ročného syna, koňa a psov, takže rozumiem, aké to je byť zaneprázdnená. Avšak jednou z najdôležitejších vecí, ktoré som si uvedomila, je, že nájsť si pár minút navyše na vytvorenie zážitku z niečoho, čo je inak len súčasťou rutiny (napríklad dopriať si vaňu namiesto sprchy, najesť sa spoločne s rodinou ) je jeden z najlepších spôsobov, ako sa cítiť šťastnejšie.

3. Nájdime si pár vecí, ktoré nás robia šťastnými a nerobme kompromisy

Jednoducho robme viac vecí, ktoré nás robia šťastnými. Tancujme v obývačke, choďme na prechádzku, čítajme, behajme…  Na slnku, daždi, snehu, vetre – na tom nezáleží. Keď sa vrátime domov, budeme mať dobrý pocit a viac energie.

4. Zapisujme si vďačnosti.

Výskumy ukazujú, že každodenné zapisovanie vecí, za ktoré sme vďační, nielen zvyšuje pocit šťastia a wellbeing, ale aj znižuje výskyt depresií. Urobme z toho aktivitu s deťmi, zaveďme si denník a každý deň si zapisujme veci, za ktoré sme vďační. Sami uvidíte, že vecí, za ktoré môžeme byť vďační, je veľa. A s nimi sa náš pocit šťastia zvyšuje.

5. Ak chceš byť šťastný, tak buď!

Viem, že keby to bolo tak ľahké, tak sme šťastní všetci. Na druhej strane, na genetiku ani na vonkajšie okolnosti nemáme vplyv, a teda jediné, čo môžeme ovplyvniť, je nastavenie nášho myslenia a naše správanie. Preto ako posledné (ale nie najmenej dôležité) je rozhodnúť sa urobiť rozhodnutie. Rozhodnutie meniť postupne svoje myšlienky a návyky tak, aby sme boli zo dňa na deň šťastnejší.

Pretože vták, ktorý sedí na konári, sa nebojí, že spadne. Nespolieha sa na hrúbku konára, ale na silu svojich krídiel. A pri šťastí sa na svoje krídla potrebujeme spoľahnúť aj my.

Prajem vám, aby vaše krídla boli každým dňom silnejšie.

Aký bude teda ten váš Medzinárodný deň šťastia?

Aký si rozhodnete si ho urobiť?

Za čo môžete byť už teraz vďačný? A čo vám už teraz prináša do života radosť a šťastie?

Mgr. Lenka Osičková

Je psychologička, koučka a lektorka kurzov osobnostného rozvoja. Vzdelávaniu sa venuje už od štúdia, viedla tréningy pre študentov, neskôr sa venovala vzdelávaniu vo viacerých medzinárodných inštitúciách, ako špecialista, kouč a neskôr manažér pre vzdelávanie.

V súčasnosti sa venuje už viac ako 13 rokov rozvoju manažérov, facilituje kurzy a workshopy a venuje sa individuálnemu koučingu. Pri svojej práci využíva aj menej štandardné formy rozvoja, napríklad koňmi sprevádzaný rozvoj a neurolingvistické programovanie. Je členkou SAKO a Európskej Asociácie pre Leteckú Psychológiu.

20. marca 2023Comments Off
Komentáre

Komentáre sú vypnuté