Možno aj vy, rovnako ako my v SAKo, vnímate zmenu nielen teploty vzduchu a dĺžky dní, ale aj energie tohto jesenného obdobia. Láka nás to spomaliť, dovoliť si viac relaxovať a pomaly sa pripraviť na prichádzajúcu zimu.
Ale čo ak si to nemôžete teraz dovoliť? Skôr naopak – skracovanie dní vám veľmi nevyhovuje, pretože už nestíhate za svetla vybaviť všetko, čo potrebujete – skĺbiť rodinu, prácu, svoje záľuby, čas na seba…
Čo s tým môžete urobiť?
Pozývame vás do jedného experimentu. Skúste si dopriať pár minút pre seba na krátke zamyslenie nad nižšie uvedenými koučovacími otázkami. Dovoľte si ponoriť sa do svojich pocitov, hľadajte v sebe odpovede a nakoniec si ich zapíšte na papier alebo do diára:
– Čo je pre mňa v tomto období naozaj dôležité? Na čom mi TERAZúprimne záleží? Nie – na čom BY mi MALO záležať….
– Čo môžem urobiť pre to, aby som to podporil? Čo alebo kto mi v tom môže pomôcť?
– Ako sa vďaka tomu budem cítiť? Aký dopad to bude mať na moje okolie?
Toto sú základné otázky, ktoré vám jasnejšie poukážu na to, čo je pre vás teraz dôležité. Poskytnú vám priestor na pustenie niektorých aktivít alebo myšlienok zo svojho života, či práve naopak, inšpirujú vás k novým krokom.
Doprajte si čas na úprimné naladenie sa na seba. Možno budete prekvapení, čo všetko pre vás v tejto chvíli naozaj nie je dôležité a dokonca to môžete zo svojho života (možno len na čas) vypustiť. Prípadne prídete na drobnosť, ktorá vám však prinesie do života veľkú zmenu, ako nám hovorí Paretovo pravidlo – 80% úspechu je v 20% vynaloženého úsilia.
Viete čo výrazne na jeseň pomáha nám, koučom SAKo? Zostavili sme pre vás zopár našich obľúbených tipov:
– Dovoliť si viac oddychu – naozaj dovoliť telu aj mysli trochu spomaliť. Či už je to aktívna forma oddychu, pasívna forma alebo ich kombinácia.
– Podporiť svoju imunitu – práve na jeseň dostáva organizmus výraznejšie zabrať. Nie sme poradcovia zdravia, no stará overená kombinácia, ktorá dokáže zázraky je: dostatok kvalitného spánku + hydratácia + výživná strava + pravidelná psychohygiena.
– Aktívne pracovať s plánovaním svojich aktivít – okrem povinností je dobré začleniť do svojich dní čas len pre seba, rande s partnerom alebo príjemné aktivity, ktoré zvyčajne odkladáme na „potom“. Keď dostanú svoje pevné miesto v kalendári, ľahšie sa z nich stane reálna aktivita, ktorá nám dodá energiu na niekoľko nasledujúcich dní.
– Pravidelne sa navracať sám k sebe – napr. pomocou koučovania zisťovať, ako mi je, ako chcem, aby mi bolo a čím to viem práve teraz podporiť. Pravidelné stretnutia so sebou samým nám dokážu včasne signalizovať prípadnú nerovnováhu a my tak vieme zareagovať skôr, ako sa pretaví v prípadnú komplikáciu.
Ako posledný bod sa žiada dodať: robiť čokoľvek, čo funguje vám. A tak často, ako si to len viete dopriať. Každý sme jedinečný a je skvelé na to myslieť a rešpektovať vlastnú osobnosť.
Prajeme vám krásnu jeseň a užite si ju dosýta.
Komentáre sú vypnuté