Poznáte to?
- Je porada, vedú sa siahodlhé diskusie bez riešenia, čas beží, žiadne dohody, emócie sú na hrane. Všetci sa vrátia na svoje miesta, rozmýšľajú, čo vlastne majú robiť, na čom sa dohodli a urobia, čo považujú za najvhodnejšie.
- Je porada, riaditeľ si povie svoje, všetci sú ticho, myslia si o tom svoje, zapíšu si poznámky a dúfajú, že to čoskoro skončí. Po porade si v tichosti zanadávajú a spravia, čo musia.
- Je porada, riaditeľ dá štruktúrovane body, ktoré je potrebné vyriešiť, každý dostane časovo ohraničený priestor na vyjadrenie, dohodnú sa na postupe a idú realizovať to, na čom sa dohodli.
To bola malá ukážka rôznych štýlov riadenia. Samozrejme, že drvivá väčšina ľudí označí za najlepší štýl riadenia uvedený v 3. bode. Otázka znie prečo? Pretože líder z 3. ukážky verí svojim ľuďom a oni zase vedia robiť rozhodnutia a prebrať za ne zodpovednosť.
Manažér často aj nevedomky a úplne prirodzene používa koučovací prístup, aj keď mu tak nehovorí. Niektorí manažéri zase tvrdia, že na koučing na pracovisku nemajú čas, že je to príliš zdĺhavé a zaťažujúce. Špecifikum manažérskeho koučovania je v tom, že manažér nie je rovnocenným partnerom svojim podriadeným – má viac moci, právo veta, a tiež viac zodpovednosti. Koučovanie väčšinou však nie je jediný manažérsky nástroj, iba jeden z mnohých. Ak je kríza a situáciu je potrebné riešiť ihneď, tak jednoducho vydá príkaz. V inej situácii sa bude pýtať na názor tímu. Dobrá správa je, že všetko sa dá naučiť, že líder nemusí byť priamo kouč, stačí keď využíva niektoré nástroje.
Tu je 5 najčastejšie používaných nástrojov v praxi:
- Škála: Je to dobrý nástroj na meranie objektívne nemerateľných veličín ako sú pocity, subjektívne hodnotenia, pocit pokroku, spokojnosti úspechu a pod.
Napr. Pocit pokroku v novom projekte: Kde na škále 1-10 sa nachádzame podľa vás v tomto momente? Zaujímavé, že 5 ľudí dá 5 rôznych pohľadov a to umožňuje pokračovať v tvorivej diskusii. - GROW: Štruktúrovaná a svižná metóda, ktorá motivuje všetkých zapojiť sa do projektu a udržať nadšenie v tíme. G (goal) =cieľ R (reality) = realita O( option/ opportunity) =možnosti W (will/what next) = kroky. Pretože si možnosti a akčné kroky tím plánuje sám, ochota dotiahnuť projekt je vysoká.
- Myšlienková mapa: Nástroj, ktorý slúži na vizualizáciu cieľa, tvorbu stratégie, usporiadanie informácii do logických celkov. Zapája všetkých ľudí z tímu.
- Shinning moments: Nástroj na povzbudenie tímu na začiatku alebo konci porady. Metóda je zameraná len na pozitívne momenty v rámci projektu, spolupráce a pod. Môže byť spojená s pochvalou od lídra smerom k ľuďom.
- BOX proces: Nástroj na rýchle riešenia. Ak máte obmedzený čas na množstvo tém, ktoré ľudia priniesli, tak táto metóda je ideálna – stráži čas a prináša rýchle riešenia.
V prípade, že by ste si právu túto metódu chceli vyskúšať naživo a možno vyriešiť si aj vlastnú tému, príďte na konferenciu Slovenskej asociácie koučov, kde Vás na workshope budú sprevádzať Katarína Špačková a Tatiana Kačmárová.
Konferencia sa bude konať 21.3.2024 v hoteli Marriot v Bratislave.
Tešíme sa na Vás! 😊
Komentáre sú vypnuté