Zvedavosť ako cesta k novým možnostiam

Zvedavosť ako cesta k novým možnostiam

Možno si ešte pamätáte z detstva, či sledovaním detí v svojom okolí, ich typickú vlastnosť – zvedavosť. Pravidelne sa opakujúce otázky „Čo je to? Prečo to robíme? Ako to funguje?”, máte možno ako rodič doma na dennej báze 🙂

Je to presne táto „zdanlivo detská” kvalita, ktorú pri koučingu dokážeme využiť na oživenie energie v koučovacom vzťahu. Zvedavosť v sebe ukrýva hravosť, no rovnako je aj silným nástrojom, ktorý pomáha otvárať dvere, ktoré už klient uzavrel, zamkol, či na ne zabudol.

Pri koučingu dokážete využiť silu mocných otázok, aby ste začali otvárať tieto dvere. Základom je používanie otvorených otázok, ako napr. „Čo pre vás znamená byť fit” vs. zatvorená otázka „Cvičíte každý deň?”

Ako je vidno už z tejto otvorenej otázky, používanie zvedavosti dodáva klientovi silu objavovať – je to ďalší spôsob posilnenia jeho kreativity, vynaliezavosti, či celistvého pohľadu na to, kto naozaj je.

Ako teda naštartovať svoju vlastnú zvedavosť?

ÚPRIMNOSŤ

Najlepší spôsob, ako začať, je byť k sebe úprimný a zvážiť, kedy ste boli naposledy skutočne zvedavý na svet.

Skúste ísť do prírody a pozrite sa novým spôsobom na to, čo je tam vonku. Ako veľmi zvedavý môžete byť na zvyšky snehu ukryté pod stromom? Ako pozorne sa dokážete pozerať na znovu sa zelenajúcu trávu? Alebo dokonca dlažobné kocky v meste? Kedy ste sa naposledy pozreli pod umývadlo naozaj zvedavým spôsobom?

Vedeli ste, že súdenie a zvedavosť nejdú dokopy? Keď vás najbližšie začne niekto rozčuľovať, alebo otravovať, buďte zvedavý. Skúste sa opýtať „Čo mohlo spôsobiť toto správanie? Čo sa v ňom ešte deje?” Konverzácia, ktorá bude nasledovať, dokáže výrazne prehĺbiť váš vzťah.

ZAPOJTE OSTATNÝCH

Ďalšou skvelou príležitosťou pre prácu so zvedavosťou je jej aktívne využívanie. Dobré miesto na precvičovanie sú stretnutia, konferencie atď. Dovoľte si klásť iba zvedavé otázky osobe, s ktorou sa rozprávate. Skutočné prepojenie vytvoríte najmä vtedy, keď budete úprimne počúvať, čo hovoria (namiesto venovania pozornosti myšlienkam vo vašej hlave), nápady budú prúdiť s ľahkosťou práve vtedy, keď sa budete snažiť pochopiť ľudskú bytosť oproti vám.

S tréningom zvedavosti môžete začať už dnes. 

Prajeme vám v živote veľa produktívnej zvedavosti.

Zdroj inšpirácie k článku: https://coactive.com/blog/curiosity/

27. februára 2022Comments Off
Komentáre

Komentáre sú vypnuté