5 chýb, ktorým by sa kouč mal vyhnúť

5 chýb, ktorým by sa kouč mal vyhnúť

Urobili ste si koučovací výcvik, povedali o ňom priateľom a rodine a čakali, že sa u vás budú pravidelne podávať kľučky? Zvyčajne to tak nebýva a často nasleduje sklamanie, prokrastinácia,…

Dobrá správa je, že nikto sa nestal skvelým koučom za noc. Vyžaduje si to konzistentnú, vedomú prax a neustále štúdium (a áno, aj z chýb urobených v procese).

Na čom skutočne záleží je vývoj, nie dokonalosť.

Pozývame vás preskúmať, ktoré z týchto 5 odporúčaní vás môže posunúť na ceste za  koučovanícím majstrovstvom:

  • Stretnutie je o vás – koučovi

Dovoľte klientovi zažiariť a nesnažte sa byť hviezdou stretnutia. Či už je to nová technika, ktorú ste sa naučili a chcete ju vyskúšať, alebo máte podobné životné skúsenosti ako klient. Stretnutia sú vždy o klientovi.

  • Používate komplikované otázky

Tu platí staré známe: Čím jednoduchšie, tým lepšie. Aj jednoduché, ale početné otázky nasledujúce hneď po sebe môžu klienta zmiasť. Ak už otázku položíte, pracujte s tichom. Dajte klientovi dostatok času a priestoru.

  • Počas rozhovru vynášate úsudky

Ako kouči veríme, že „klient vždy vie“. V tejto vete tkvie sila a dôvera, ktorá v koučovacom rozhovore dokáže zázraky. Nepredpokladajte, že viete – pýtajte sa.

  • Ste rozptýlený

Aby koučovacie sedenie zafungovalo, je potrebná vaša, aj klientova 100% prítomnosť v procese. Buďte zvedaví, neponáhľajte sa, aktívne počúvajte a buďte plne prítomný. Skvele funguje pobudnúť pred začiatkom stretnutia pár minút v tichu.

  • Príliš na seba tlačíte

Rovnako ako klient, aj vy sa potrebujete naučiť užiť si ten proces. Namiesto sústredenia sa na výsledky, sa zamerajte na celý koučovací proces. Nestresujte sa ohľadom každej nasledujúcej otázky, ktorá by mala prísť ihneď ako klient dohovorí. Dovoľte si užiť si celú cestu a nájsť v nej “flow”.

Stať sa profesionálnym koučom vyžaduje čas. Pomocnú ruku vám môžu podať ICF kľúčové kompetencie, či etický kódex kouča, alebo supervízia služobne staršieho kolegu.

Prajeme vám, aby ste si vašu koučovaciu cestu užívali. Do koučovania, priatelia! 🙂

Spracované podľa: https://coachingfederation.org/blog/5-mistakes-coaches-should-avoid

28. marca 2022Comments Off
Komentáre

Komentáre sú vypnuté