Tisíc a jedna tvár ženy

Tisíc a jedna tvár ženy

Máte vo svojom okolí ženu, pri ktorej sa zamýšľate nad tým, ako to robí, že stíha byť skvelou mamou, úspešnou v práci a ešte aj stále dobre naladenou osobou?

Pristihnete sa niekedy pri tom, že si predstavujete život, v ktorom ste takou ženou vy?

Chceli by ste vedieť, v čom spočíva tajomstvo takejto úspešnej ženy?

V dnešnej dobe je na ženy vyvíjaný veľký psychický tlak. Nie len kvôli aktivitám, ktorým sa na dennej báze venujú, tým doma alebo v práci. Veľký tlak, a nie len na ženy, dnes vyvíjajú paradoxne aj možnosti sebarozvoja, ktoré im majú pomôcť zlepšiť efektivitu, psychickú odolnosť, aj spokojnosť so sebou. Ale ako si vybrať správne a vyťažiť zo seba maximum? Kde v priebehu dňa si nájsť čas ešte aj na prieskum trhu v oblasti sebarozvoja?

Zastavte sa, milé dámy, spravte si šálku svojho obľúbeného nápoja, vyložte si nohy a vyhraďte si chvíľu nerušeného času len pre seba. Veď je predsa Medzinárodný deň žien!

Pozývam vás začítať sa do príbehu o tisíc a jednej tvári ženy. Možno aj o tej vašej…

Kde bolo, tam bolo, za siedmymi horami a za siedmymi dolami, žila raz jedna dokonalá bytosť. Žena. Jej dokonalosť bola spojená s čarovným predmetom, ktorý vlastnila. Maskou. Vďaka tejto maske sa v každej situácii, ktorej čelila, stala superhrdinkou a dokázala svojimi superschopnosťami vyriešiť každý problém.

Takto sa jej darilo obstáť v živote za každých okolností celé roky, až do jedného osudného dňa. V ten deň, keď si opäť pri jednej zo životných výziev pokúšala nasadiť masku dokonalosti, sa jej z nejakého neznámeho dôvodu maska z rúk vyšmykla a rozbila sa na tisíc kúskov. V tom momente sa tejto žene zrútil svet a v záchvate zúfalstva vyslovila, že spraví čokoľvek, len aby mohla byť opäť dokonalá. Toto jej prianie neostalo dlho bez reakcie a žene sa zjavila čarovná víla, ktorá jej dala tri úlohy a tisíc dní na to, aby ich stihla splniť. Potom sa stane opäť dokonalou. Ale ak by sa jej to splniť nepodarilo, príde nie len o masku, ale aj o svoju vlastnú tvár.

Tri úlohy mali podobu otázok, na ktoré mala žena nájsť odpoveď. Zneli nasledovne:

Kto som?

Čo je zmyslom môjho života?

Ako môžem zmeniť tento svet k lepšiemu?

Žena každý deň nasledujúcich tisíc dní skutočne robila všetko preto, aby našla odpoveď na tieto otázky. Čítala múdre knižky, rozprávala sa so vzdelanými ľuďmi, veľa sa pýtala, učila, no odpovede stále nenachádzala. Za ten čas, ktorý sa poctivo venovala sebe samej, sa však predsa niečo zmenilo. Prestala sa obávať dňa, kedy sa opäť stretne s čarovnou vílou.

Keď nadišiel deň stretnutia, žena pociťovala hlboký vnútorný pokoj. Vedela, že do dosiahnutia (masky) dokonalosti má ďaleko, ale už aj s tým, čo má teraz dokáže viesť dobrý život. A aj keby jej víla vzala tvár a ľudia ju kritizovali, bude si vážiť samú seba za to, čo všetko dosiahla aj bez čarovnej masky a superschopností.

Víla sa neukázala. A žena nestratila ani svoju vlastnú tvár. No od vtedy sa každý deň do konca svojho života pri zvládaní nových situácií aj bez superschopností približovala k dokonalosti.

Keď nevieš nájsť odpoveď na svoju otázku, pravdepodobne sa len nesprávne pýtaš.

Milá žena.

Ešte pred tým, než ťa vír povinností vráti do reality bežných dní, dopraj si na záver chvíľu času na to, aby si si zodpovedala na nasledujúce otázky:

Čo sa o sebe potrebujem dozvedieť, aby som si poradila v každej situácii?

Koľko času som ochotná darovať sama sebe, aby som sa naučila zvládať životné výzvy?

Kedy je najlepší čas začať pracovať na priblížení sa k vlastnej dokonalosti?

Ak by si chcela nájsť odpovede na tieto, ale aj iné otázky, ktoré si v tejto chvíli kladieš, koučing jej jeden zo spôsobov, ktorý ti v tom môže pomôcť. Už nehľadaj odpovede vonku, ale skús ich nájsť v sprievode kouča v sebe.

Mgr. Barbora Koštialová

Je akreditovaná koučka, lektorka a kariérna poradkyňa. Pôvodne vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Z oblasti práva sa cez mediáciu, realitné maklérstvo a manažment dopracovala až ku koučingu. Vo voľnom čase sa venuje amatérskemu divadlu, ktoré ju inšpirovalo k tvorbe konceptu DRAMA coaching-u. V súčasnosti okrem koučovania na voľnej nohe pôsobí v občianskom združení Slovenskej asociácie koučov, kde sa venuje začínajúcim koučom a v občianskom združení EduCoach, kde koučuje stredoškolákov. Popri tom študuje psychológiu.

7. marca 2023Comments Off
Komentáre

Komentáre sú vypnuté